105 yaşındaki Bugatti, gerçek bir sanat eseri

bugatti type 22

Bugatti Chiron markanın yeni sanat harikası olsa da, bazı antika Bugatti’ler en az yenileri kadar göz alıcı… 1913 model Type 22 de işte bu antikalardan biri. Aracın sahibi 1. Dünya Savaşı öncesinde üretilmiş otomobillerin büyük bir hayranı. Klasik otomobil koleksiyonerlerinin aksine bu koleksiyoner otomobili gerçekten kullanıyor.

105 yaşında

Ettore, Bugatti’nin ilk yaptığı araçlardan bir tanesi ve gerçekten muazzam. Model safkan bir Bugatti olduğunu mavi rengi, kıvrımlı çamurlukları, oval radyatörü ile gösteriyor. 105 yaşındaki bu araç, bunca yıla rağmen hiç bozulmamış gibi duruyor.

4 silindirli SOHC ( üstten tek eksantrikli) motoru ise tam bir sanat eseri ve 1913 yılının tüm özelliklerini barındırıyor. Motoru bu yaşına rağmen oldukça iyi çalışıyor. 80 km/h hızda giderken bile, ön cama sahip olmamasına rağmen araçtaki 2 kişi oldukça rahat konuşabiliyor.

1800 saatlik restorasyondan geçti

Araç tabii ki ilk alındığında bu halde değilmiş. 1800 saatlik bir restorasyon çalışması ardından birçok parçanın değişmesi ile şimdiki haline gelebilmiş.

Belki Veyron kadar hızlı olmayabilir ama geçmişi hızını gözardı edilebilir kılıyor. Yolda belki bir Chiron veya Veyron görmek mümkün olabilir, neden olmasın? Ama Type 22 ise yollarda asla görülemeyecek bir otomobil…

Click on the background to close