Boks Sadece Yumruk Atmaktan İbaret Değil

Boxing

Günümüzde salon sporları daha popüler. Oysa boks sadece ringe çıkmak, boksör olmak için yapılmıyor. Salon sporu olarak da yapabileceğiniz boks, yumruk atmaktan da ibaret değil. Zihni çalıştırıyor, koordinasyonu güçlendiriyor ve yağ yakıp kas yapmanızı sağlıyor.

Geçtiğimiz on yıl içinde boks antrenmanı iki farklı biçime dönüştü: Uygun erkeklerin süslü spor salonlarında birbirlerine doğru şekilde vurdukları bir egzersiz ve çoğunlukla kadınların bilek ağırlıklarıyla havaya yumruk attıkları hareketler… Pek çok erkek, gerçek dövüşçülerle karşılaşmaya ihtiyatlı yaklaşıyor ancak boksörün içgüdüsel heyecanı hiçbirinde yok.
Şimdi üçüncü bir yol var. Dövüşmeyi öğrenmek isteyen ancak yüzüne vurmak istemeyen erkeklere hitap eden spor salonları… Buna antrenman maçı, boks antrenmanı diyorlar. Boks, sadece bir boksör gibi antrenman yapıyorsanız yapılabilecek bir şey. Ve emin olun spor salonunuz muhtemelen ağır egzersizler için ihtiyacınız olan pek çok şeyle doludur.

 

Boksun Faydaları

 

*Total vücut kası: Boks, vücudu tepeden tırnağa kullandığı için vücudun tümünü güçlendirmek için harikadır. Bu, birçok erkeğin boksörlerin vücudunu kıskanmasının da en kısa cevabıdır. Çünkü boksörlerin fizikleri, tüm vücudu çalıştığı için kaslı ve biçimlidir. Şimdi sen de sahip olmadığın o kasları harekete geçirerek düzgün ve kaslı bir fiziğe sahip olabilirsin.
*Yağ yakmak: Boksörler üç dakika boyunca dövüşür, sonra dinlenirler. Bu yoğun eğitimde de böyledir. Çünkü egzersiz yaparken daha fazla kalori yakmak için metabolizmanızı artırır. Spor salonundan çıktıktan sonra bile yağ yakmaya devam edersiniz. Dahası, uyurken bile vücut yağlarınız yanar.
*Zihni uyarır: Boks zordur ancak ringe çıkınca o bir saat, koşu bandında koştuğunuz bir saat gibi değildir. Zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Adeta zamanı emer. Bu yüzden zihin de oraya buraya dağılmaz. Odaklanma gerektirir. Kum torbasına vururken hayal kırıklıklarınızı, öfkenizi çıkarırsınız.
*Koordinasyon: Boks sadece yumruk sallamak değildir. Yumruk atmadan önce yapacağınız her şeyin toplamıdır. Bir ayağınızı hafif kırarken, aynı zamanda hareket etmeyi ve bir taraftan da yumruk atmayı hesaplamanız gerekir. İşte bu da koordinasyonla mümkün. Hatta kauçukla sarılmamış hiç bir şeye vuramazsınız. Boks yapanlar futbol sahasından squata kadar her yerde çevik olurlar.

 

Bir Boksör Nasıl Çalışır?

 

Yarışacak kadar iyi olmak mı istiyorsunuz? Altın ringe adım atmadan önce ustalaşacağınız teknikleri öğrenmelisiniz.
*Ayak hakimiyeti: Kelebek gibi hareket edene kadar arı gibi sokamazsınız. Doğru hareket etmek, rakibinize isabet ettirmekle vurmak arasındaki farktır. Her rounttan önce ısınmalısınız, bu sizi rotaya sokabilecek hızlı ayaklara ulaşmanız için çok önemlidir.

1.Tur

*Güçlü ayak hep geride olacak şekilde, güçsüz ayak ona paralel ve tam arkada olmalı. Ayak açıklığı omuz açıklığıyla aynı genişlikte durmalı. Hareket sırasında bu genişlik değişse de sabit pozisyona geçince aynı genişlik korunmalı. Aksi halde gelen darbe sonucu denge kaybı olur. Ayakları sağlam yere basmayan kişinin dengesi kaybolur.
*Rastgele hareket etmeyi bırakıp bir-iki yumruk savurun, sonra sağ çapraz vuruş deneyin. Bu sırada gövdenizin döndüğünden emin olun ve gücü nereden aldığınızı hissedin. Gardınızı tekrar alıp devam edin. Üç dakika sonra bir dakika ara verin.

2. Tur

*Ayağa kalkın, yumruk atın, ileriye bakın. Bu kez koniler arasında yana doğru hareket edin. Ayaklarınızı bir araya getirdiğinizden emin olun. Aksi taktirde düşersiniz.
*Yine rastgele bir iki yumruk atın. Ama bu kez yumruklamadan önce rakibinize adım atıyormuş gibi arka ayağınızdan 90 derece dönmeniz gerekiyor. Geri çekilin ve devam edin.
*Arka ayağınızı sanki uzatıyormuş gibi döndürün ve kombo deneyin, sonra hareket edin.

 

Sınıflar

 

Rocky filmi size motivasyon sağlayabilir, youtube’da boks videoları izlemek bazı şeylerin detaylarını gösterebilir ama doğru yumruk atmak için bir uzmana ihtiyacınız var. Temeli öğrendikten sonra teknik için kendi başınıza çalışabilirsiniz.
Boks antrenmanı ve yumruk, terden ziyade beceriye odaklanır. Boksa gölge boksuyla başlamak becerinizi geliştirmeniz için en iyi yoldur. Ardından spor salonundaki diğer boks çalışanlarla kendinizi denemek için antrenman yapabilirsiniz.

 

Boks Antrenmanı Nasıl Yapılır?

 

Boks antrenmanı sadece spor salonunda yapılan çalışmalardan ibaret değildir. Birkaç bölümden oluşur ve birbirini bütünleyen egzersizleri uygulamanız gerekir.
*Koşu: Düz koşu antrenman öncesi boksörün nabzını yükseltip nefes alışını ayarlamasına olanak tanır. Bacak ve kasık bölgelerindeki kasların da esnemesine, rahat hareket etmesine yarar.
*Isınma hareketleri: Çalışma öncesi esnemek, ısınma hareketleri yapmak kasların açılmasına ve daha rahat hareket etmeye yarar. Sakatlanmanın da önüne geçer.
*Burna hafif vuruş: Burun, boksta en çok darbe alan yerdir. Çok sayıda kemik ve kıkırdak bulunduğundan kırılma riskini azaltmak için hafif darbeler alarak önlem alınmalıdır.

 

Vuruş çalışmaları, kum torbası egzersizleri, savunma gibi çalışmalar da hep dengenizi, odaklanmanızı ve rakibinize karşı daha güçlü olmayı öğretir. Tüm bunların yanı sıra tabii ki kilo da kaybedersiniz, çünkü yağ yakarsınız. Egzersizleri üç dakikalık turlarla yapın bir dakika dinlenin. Kardiyo günü olarak 12 tur çalışın ya da dört-altı tur arası salon çalışması olarak tamamlayın.
Hedef: Kum torbasının etrafında hareket edin ve yumruk atın. Vücudunuzun konumu ve ayaklarınızın doğru olduğundan emin olun.
Sol gard: Değiştirerek çalışın, kombine edin. Bu çalışma koordinasyona yardımcı olur ve tek bir şey üzerinde çalışmamanızı sağlar.
Baş hareketi: Her vuruştan sonra başınızı hareket ettirin. Yumruk atmak için pozisyon alın, ayaklarınızı ve vücudunuzu doğru kullanın.
Dövüş hızı: Hareket etmeyi sürdürün, yumruk atın. Yumruk atmazsanız hedefe gidemezsiniz. Bunu defalarca yapın.
Uçan eller: Vurduğunuz yer önemli değil ama elleriniz uçuyor olmalı. Yumruklarınızı baş yüksekliğine getirmeye çalışın.
Dağıtın: Her bir yumruk mümkün olduğunca sert olmalı. Her birini sanki nakavt yumruğu gibi atın.
Yumruk değiştirin: Ara sıra yumruk değiştirin. Baş ve omuzlarınızı sürekli hareket ettirin.
Yakın mesafe: Bacaklarınız iyice ağırlaşmış olmalı, şimdi kum torbasına doğru yaklaşın ve yakın mesafeden yumruk çalışın.

Click on the background to close