Cildiniz kışa hazır mı?

Cildiniz kışa hazır mı?

Kış aylarında genellikle fazlasıyla vakit geçirdiğimiz kapalı alanların fazla havalandırılmaması ve bu alanların elektrikli soba veya kalorifer ile ısıtılıyor olması, cildin nemsiz kalarak kurumasına ve çatlamasına neden oluyor.

İnsanların bakımlı olmasının kendilerine güvenlerinde artışa neden olduğu ise bilinen bir gerçek. Bu soğuk kış aylarına cildinizi hazırlamak içinse kişisel bakım markası Billy Jealousy birkaç öneride bulunuyor.

Peki bu soğuk kış mevsiminde cildimizde kuruma hissettiğimizde ne yapmamız gerekiyor?

Hepimizin cildinin günlük nem ihtiyacı var. Bu ihtiyacı karşılamak için bulunulan kalabalık alanlarda, dışarıda yürümeyi gerektiren durumlarda her daim nemlendirici krem kullanılması cildimizin kurumasını engellemek adına alınabilecek bir önlem. Protein, vitamin ve antioksidanlar bakımından zengin içeriğe sahip olan nemlendirici kremleri kullanmak, yüzde meydana gelen kırışıklıklar için de etkili olacak.

Doğru beslenme

Yapılacak cilt bakımlarının daha etkili olması için, kış aylarında beslenmemize dikkat edip, cildimizin ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri doğru almamız gerekir. Cildin ihtiyaç duyduğu Omega3 için balık tüketimi unutulmamalı, ayrıca taze meyve ve sebze tüketimi de ihmal edilmemeli.

Önce sıcak sonra soğuk su

Sabahları uyandıktan sonra yüz yıkanırken ilk olarak sıcak su ile başlanıp, durulamaya geçildiğinde soğuk su kullanılmalı. Bu durum yüzde şok etkisi yaratacak, kan dolaşımını hızlandırarak yağ ve ter bezlerini harekete geçirip cildi yumuşatacak.

20 dakikadan fazla banyoda durmayın

Sıcak banyo altında 20 dakikadan fazla zaman geçirmek, cildin yağ dengesini bozmaya başlar. Bu yüzden sıcak su yerine ılık su tercih edilmeli ve banyo süresi 20 dakikanın altında tutulmalı. Bunun yanında banyo sonrası vücuda nemlendirici kremler uygulamak da unutulmamalı.

Click on the background to close