Honda’ya Güç Dopingi: CB1000R

Honda CB1000R

Honda’nın ‘Neo Sport Café’ ailesinin amiral gemisi modeli CB1000R, Türkiye yollarına çıktı.Sahip olduğu özellikleri ve dikkat çekici görünümü ile öncüsünden farklılaşan yeni model, teknolojisi ve yüksek performansı ile yollara çıkıyor.

‘Spor naked’ ve ‘cafe racer’ konseptlerinden esinlenerek tamamen yeni bir kimlik ortaya çıkaran CB1000R, tasarımı oldukça şık bir duruş sergiliyor.

Görünebilir plastik parçaların sayısının olabildiğince azaltıldığı yeni modelde geçmiş yıllardaki Cafe Racer geleneğine gönderme yapmak üzere daha fazla krom yüzeylere yer verilmiş. Radyatör ve hava filtresi kutu koruyucularında kahverengi tonlarında alüminyum kullanılırken, motor gövdesi, silindir kafaları, zincir taşıyıcısında döküm alüminyum tercih edilmiş. CB1000R’ın aydınlatma sisteminde de LED teknolojisi mevcut. Yuvarlak ön far nal şeklinde bir aydınlatma birimi ve iki adet reflektörden oluşurken, stop lambası ışık şeritleriyle son derece zarif ve modern bir görünüme sahip. Ön far çerçevesi ile aynı parlak renge sahip olan T formlu gösterge paneli şık tasarımı kadar okunaklı yapıya sahip. Ayrıca kontak anahtarı depo üzerinde konumlandırılmış.

Öncüsüne oranla 12 kg daha hafif olan motosiklet, dolu depo ile 212 kg ağırlığa sahip. Yeni Mono-Backbone çelik iskelet, Showa Upside Down Big Piston ön çatal ve Showa tek amortisörlü (Monoshock) salıncaklı arka teker bağlantısına sahip olan motor, Radial konumlu fren sistemi, ABS ve 190’lık arka lastik tamamlanmış.

Dört silindirli motora sahip olan CB1000R, yaklaşık 145 PS güç üretebiliyor. Ayrıca, orta devirlerdeki tork üretimi iyileştirildiği gibi, vites oranları kısaltılan şanzımanın da katkısıyla ortaya daha sportif bir sürüş deneyimi çıkartılmış.

Motosiklet, ilk üç viteste 130 km/s hıza ulaşabiliyor. Bunun yanında, 10500 d/d’da 145 PS/107 kW maksimum güç ve 8250 d/d’da 104 Nm maksimum tork üretebiliyor. Ortaya çıkan güç artışı, önceden programlanmış Standart, Yağmur, Spor ve bir de ayarlanabilir Kullanıcı modu ile kontrol altına alınıyor. CB1000R’da, ayrıca Güç (P), Motor Freni (EB) ve Honda Selectable Torque Control (HSTC) sistemleri birlikte çalışıyor.

Yeni Honda CB1000R; mat gümüş (Matt Bullet Silver), kırmızı (Candy Chromosphere Red) ve siyah (Graphite Black) olmak üzere üç farklı gövde rengi ile tercih edilebiliyor.

Honda, ‘spor naked’ ailesinin en yeni üyesi CB1000R 82 bin TL’ye Türkiye’de satışa sunuldu.

Click on the background to close