İş Dünyasında Başarılı Olmanın 5 Yolu

Başarının Sırları

Kendi işini yapıyor ve alanında en iyisi olmak istiyorsan bunun da kuralları var. İş dünyasında başarıya giden 5 önemli ayrıntıyı göz ardı etmeyin.

Sektörünüz, üretim kapasiteniz ve büyüklüğünüz ne olursa olsun başarılı olmak herkesin hedefinde var. Bir yerde maaşla çalışan biri değilseniz ya da artık kendi işinizi kurmaya karar verdiyseniz aşağıdaki kuralları sindirin, adım atın, uygulamaya koyun ve başarın.

1-Kimse istemese de siz yine de kaliteli üretim yapın

Bir bilgisayar alırken nelere bakarsınız? İşletim sistemi, pilinin ne kadar uzun gittiği vs, vs… Peki ya içini görmek ister misiniz? Kimsenin aklına gelmez, gelse de açıp içine bakamaz. Oysa hiç kimsenin içlerini görmemesine rağmen Steve Jobs, Apple’de anakart ve tüm devrelerin iyi organize edilmesini şart koşmuş. Farklı marka bilgisayar üreticileri iç kısmın nasıl tasarlandığına çok odaklanmazken Jobs, ürünün en küçük ayrıntılarında bile kalite ısrarında bulunmuş. İşte fark burada yatıyor. Müşterinizin baktığı ya da bakmadığı her noktanın iyi olmasını sağlayın. İşinizde başarılı olmak için önemsiz gibi görünen en küçük öğelerin bile sorumluluğunu üstlenin.

2-Satın almayacağınız şeyi üretmeyin

Üzerinde çalıştığınız her ne ise kullanıma ya da satışa sunmadan önce mutlaka sizin de onu almak isteyeceğiniz seviyeye getirin. Eksikleri olan, geliştirilmesi gereken hiç bir şeyi müşterinize sunmayın. Güven en önemli kriterdir. Sizin eksik ya da kısa bir süre sonra bozulacak, başını ağrıtacak mal verdiğinizi gören hiç kimse ikinci kez alım yapmaz. Bu da orta vadede sizin çöküşünüz demektir.

3-Rakiplerinizden daha fazla çalışın ve fark yaratın

Bu, rakiplerinizle yarışmak için değil mümkün olduğunca kendi işinize katkı sağlamak için yapmanız gereken en önemli nokta. İş yerinizde çalıştırdığınız insanlardan daha fazla çalışmanız, rakiplerinizden daha fazla işinize odaklanmanız sizin işinizi ne kadar ciddiye aldığınızı gösterir ve insanları motive eder. Bu, aynı zamanda çalışanlarınızın da size güveni demektir. Güvenilir olmak, bir şirkette sahip olabileceğiniz en büyük varlıklarınızdan biridir. Hedefiniz, “işin sahibi ama bizden daha çok çalışıyor” diyen elemanlarınız ve “o bunu hak etti” diyebilen rakipleriniz olsun. Burada en önemli faktörlerden biri buna kendinizi hazır hissetmeniz ve işinize ayırdığınız zaman. İşkolik olmaktan bahsetmiyoruz. Kendinize elbette zaman ayıracaksınız ama başarıya giden yolda öncelikle işinize odaklanmalısınız.

4-İşinizin her aşamasını önce siz bilin

Yatırım yaptığınız ya da yapmayı düşündüğünüz alan ne ise her bir aşamasını iyi bilmelisiniz. Yıllarca ofis hayatında çalıştıktan sonra hiç bilmediğiniz bir alana yatırım yaparken “nasılsa bilen birini alırım” düşüncesiyle kaybetmeye mahkumsunuz. İşten siz anlamazsanız, çalışanlarınızı denetleyemezsiniz. Çalışanları denetleyen bir yönetici ile işinizi hallederseniz her zaman o kişiye karşı kendinizi hep mecbur hissedersiniz. Başarısızlık da yanında bonus olur. Hangi sektör olursa olsun önce o işi iyi araştırın, tüm dinamiklerini öğrenin. Mümkünse önce siz o alanda bir süre çalışın ya da eğitim alın. Deneyim, en önemli kapitaldir.

5-Her zaman büyük resmi görün

İşte en can alıcı olan noktalardan belki de en önemlisi. Kriz anlarında aldığınız tavır sizi ya batırır ya daha yükseltir. Bu tavrı almak hem deneyim hem cesaret hem de vizyon ister. Piyasayı iyi takip edin. Rakiplerinizi doğru analiz edin. Ne sadece sezgilerinize ne de sadece gerçeklere odaklanın. İkisini iyi harmanlayın. Herkesten bir adım önde olursanız önleminizi de ona göre zamanında ve doğru alırsınız. Örneğin iş yerinizde çalışanlarınızla ilgili sorunları size gelmeden izleyin. Onlardan önce harekete geçin ve size gelecekleri nokta neyse onlardan önce çözün. Hem çalışanlarınızın gözünde bir kat daha yükselir hem de krizi çıkmadan önlemiş olursunuz. Bu davranış size hem zamandan kazandırır hem de bütün resmi gören biri olarak size pozitif olarak geri döner.

Click on the background to close