Sakal Bakımı Nasıl Olmalı ?

Yüzyıllardır erkekler için güç ve otorite simgesi olan sakal, özellikle son 15 yıllık dönemde pek çok erkeğin kimliğinin vazgeçilmez bir unsuru oldu.

Sokakta yürürken, bir restoranda, iş yerinizde veya arkadaş ortamlarında sakal bırakmış birçok erkeğe rastlamanız mümkün. Peki, erkekler neden sakal bırakmayı bu kadar sever hiç düşündünüz mü? Gündelik hayatımızda gördüğümüz çok sayıda kişinin dikkatleri üzerine çekmek için sakal bıraktığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak sakalın açıklaması bu kadar basit mi? Tabii ki değil! İsveç menşeli kişisel bakım markası Foreo, herkesi sakalın aslında ne ifade ettiğini ve bakımlı sakalın sırrını keşfetmeye çağırıyor.

Antik Yunan’da sakal kutsaldı

Günümüzde bir imaj sembolü olarak anılan sakal, tarih boyunca bilgeliğin göstergesi oldu. Örneğin Mısır medeniyetinin ilk yıllarında erkekler sakalları uzatırdı. Hatta firavunlar sakallarını örüp altın tozuyla süslendi. Böylece güçlerini, zenginlik ve otoritelerini ortaya koyarlardı. Antik Yunan’da ise sakal neredeyse kutsal sayılırdı. O dönemde sakal güç, bilgelik ve erkeklik sembolüydü. Hatta sakal o kadar önemliydi ki genç erkekler sakalları çıkana kadar saçlarını kesmez ve uzun saçla dolaşırdı. Cermenler için de sakalın ayrı bir önemi vardı. Cermenler upuzun ve sıra dışı sakal modelleri sayesinde savaşta özellikle sakalsız Romalı askerlere güç gösterisi yapmış, bu sayede onların içine korku salmayı başarmıştı. Aradan geçen yıllarda sakal dönemlere ve kültürlere göre şekil değiştirdi ve dolayısıyla taşıdığı anlamlarda değişti. Kimi zaman kirli sakal moda oldu, kimi zamansa keçi sakal… Günümüzde ise sakal artık erkeklerin imajlarını belirlemesinde büyük bir rol oynuyor. Hatta sakalın kişinin hayat görüşünü ve kültürünü yansıttığını ortaya koyan araştırmalar da bulunuyor. Hal böyleyken, sakal bu kadar önemliyken, bakımlı bir sakala nasıl sahip olabilirsiniz?

Sakalınızı temiz tutun

Eski Mısır’da firavunlar uzun sakaldan vazgeçmiyordu. Çünkü sakalı ne kadar uzunsa o kadar güçlü bir erkek ve yüce olduğu düşünülüyordu. Ancak Mısırlılar hijyene büyük önem veriyordu. Tam da bu nedenden uzun saç, sakal ve kaşları kirli olarak görüyor, tüm bunları tıraş edip sahte sakallar takıyorlardı. Günümüzde yapılan bir araştırmada Mısırlıların bu takıntılarında ne kadar haklı olduklarını adeta doğrular nitelikte… ABD’de yapılan bir araştırmaya göre sakal, doğru bakım yapılmadığında tuvaletten bile daha fazla bakteri barındırıyor. Bu bakteriler akne, tahriş, enfeksiyon gibi cilt bakım sorunlarına neden olabiliyor. İşte tam da bu yüzden sakalı temiz tutmak büyük önem taşıyor.

Yağların gücünden faydalanın

Tabii ki bakımlı bir sakalın sırrı sadece temizlikten geçmiyor. Nemlendirme de büyük önem taşıyor. Sakalın altında kalan ve nefes almakta zorlanan cildinizi derinlemesine temizledikten sonra nemlendirmezseniz kuruluk ve bundan doğal kaşıntılara da davetiye çıkarabilirsiniz. Bu nedenle ister bir nemlendirici ister yağ bazlı bir bakım ürünüyle sakalınızı ve cildinizi nemlendirebilirsiniz. Aslında sakal için özel olarak hazırlanmış yağları kullanmanız da hem faydalı hem de keyifli olabilir. Üstelik bunun için büyük paralar harcamanıza da gerek yok. Foreo size evde kolayca hazırlayabileceğiniz bir sakal yağı öneriyor. 14 gram argan yağı, 7 gram jojoba yağı, 7 gram tatlı badem yağı, 5 damla biberiye yağı ve 3 damla sedir ağacı yağını bir cam şişeye döküp karıştırmanız yeterli. Bu karışımdan 3-5 damla alarak sakalınızın her yerine sürün ve masaj yaparak yedirin. Ardından da tarayın. Bu özel yağ, sakallarınızın daha canlı, parlak görünmesini sağlayacak ve dolanmanın, keçeleşmenin önüne geçmeye yardımcı olacaktır.

Click on the background to close