Werner Bischof Sergisi Bomontiada’da

Werner Bischof

“Fotoğraf, dört köşe bir çerçevenin içinde sadece bir dünyanın tarifini yapan bir doküman parçası değildir. İçinde bir his, bir sevgi vardır. Onun için Werner Bischof fotoğraflarına dikkatle bakmak lazımdır. İçlerinde rüzgarlar eser, size bir memleketin kokusunu getirir.”

Ara Güler

Leica Galeri, ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Galeri Bomontiada’daki yerleşkesinde bu kez Werner Bischof’un eserlerini sergileyecek.

“Werner Bischof: 1936-1954” başlıklı sergi 4 Temmuz – 30 Ağustos tarihleri arasında

Bomontiada’daki Leica Galeri İstanbul’da görülebilecek.

Werner Bischof, fotoğrafçılık serüvenini “Dünyanın gerçek yüzünü keşfetmeye mecbur hissettim. Bolluk içinde tatmin edici bir yaşam sürmek kendi sınırlarımızın ötesindeki zorluklara karşı körleştirmişti” sözleriyle özetliyor.

Werner Bischof’un Türkiye’deki ilk kişisel sergisi sanatseverlerle buluşacak

Werner Bischof’un İkinci Dünya Savaşı sonrasında Avrupa ve Asya kültürlerine ait fotoğrafları, 1945’ten bu yana foto muhabirliğinin ayrılmaz bir parçasını oluşturuyor. Bischof, fotoğraflarında endüstri ve teknolojiden etkilenen geleneksel kültürlerin gündelik yaşamlarını da belgeliyor. Avrupa, Hindistan, Japonya, Kore, Hong Kong, Güney Amerika gibi farklı coğrafyalardaki hayatlara tanıklık eden Bischof, bu anları fotoğraflarıyla ölümsüzleştiriyor.

16 Mayıs 1954 günü And Dağları’nda geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitiren Bischof, bu kısa hayatına rağmen fotoğraf tarihinde büyük iz bırakan isimler arasında yer alıyor.

Click on the background to close