Ünlü sanatçılardan ilham alan koleksiyon !

AVENUNOIR.NET – MoMA (Modern Sanat Müzesi) ve Vans, oldukça ilginç yeni bir ayakkabı ve giyim koleksiyonunu hayata geçiriyor. Koleksiyon ilhamını; Edvard Munch, Jackson Pollock, Lybov Popova ve Faith Ringgold’un ietkileyici sanat eserlerinden alıyor.

Edvard Munch’un dünyaca ünlü eseri “Çığlık, 1895” koleksiyonda yerini alıyor. Eser, “Doğanın sonsuz çığlığını” ve endişeyi yansıtıyor. Çığlık, markanın Old Skool sırt çantasında, kısa kollu tişört ve kapüşonlu üstte yeniden hayat buluyor.

Jackson Pollock’un “One: Number 31, 1950” isimli eseri, Vans Authentic modelini tamamen kaplayan bir uygulama ile yeniden tasarlanmış. Dijital baskı versiyonu ise kısa kollu düğmeli ve camper tarzı bir şapka üzerine kendini gösteriyor.

Popova resme, hareket ve dinamizmi ifade etmek için renk, çizgi ve şekillerin kullanıldığı boyutsal bir “inşa” eylemi olarak yaklaşmıştı. Popova’nın “İsimsiz, 1917” eseri Vans Sk8-Hi modelinin orta ve yan taraflarına uygulandı. Sanatçının avangart vizyonunu yansıtan diğer modeller ise polar ve ringer tişört.

Faith Ringgold, ırkçılık ve sosyal adaletsizlikle ilgili eserler üreten bir ressam, yazar, heykeltıraş, performans sanatçısı, eğitimci ve aktivist. Vans ve MoMA küratörleri, Vans Era’nın sol tarafına yerleştirilen ‘Woman Free Yourself 1971’ ve sağ tarafına yerleştirilen Angela Davis’in tutuklanması sırasında sunulan talepleri hatırlatan ‘Freedom Woman Now 1971’ isimli feminist posterlerin dizaynı için Ringgold ile yakın bir şekilde çalışmış. Ringgold’un güçlü sözleri iki taraflı kullanılabilen bucket şapka ve uzun kollu tişört üzerinde de bulunuyor. İkinci bir ayakkabı modeli Classic Slip-On, Ringgold’un 1970’lerde yaptığı ilk soyut resim serisi olan “Düğünün Pencereleri” adlı ederden esinlenmiş. Ayakkabıdaki bir detay da, “My mother said I’d have to work twice as hard to go half as far.” alıntısı.

Click on the background to close